Gdzieś w czasie 2010 - 2014

W trakcie kwerendy.
W trakcie kwerendy.

Te kilka lat poświęciłem badaniu historii  Żmijewskich dicti Kuc - docierając do pierwszej połowy XVIII wieku i ich gniazda rodowego - okolicy szlacheckiej Żmijewo w parafii żmijewskiej [Ziemia Zawkrzeńska]. Ale wiem, że tak naprawdę, to dopiero początek tej fantastycznej - genealogicznej przygody ...

Od 7 stycznia 2014 roku

Z początkim 2014 roku rozpocząłem pracę nad serwisem internetowym poświeconym Genealogii Żmijewskich ze Żmijewa. Stanowi to swoiste rozwinięcie moich badań nad Żmijewskimi dicti Kuc [opisanych w powstającej książce "Historia Naszych Rodów od XVIII wieku"]. W początkowej fazie  prac skupiłem się nad koncepcją serwisu i szatą graficzną, a następnie zająłem się jego stematycznym uzupełnianiem.

Wiosna 2014 roku

Wiosną 2014 roku odnowiony został nagrobek Ireny z Sękowskich Żmijewskiej [Cmentarz Komunalny w Rynie]. Związane to było z pochówkiem jej syna Adama w październiku 2013 roku [patrz Korzybie]. Nagrobek zaopatrzony została także w nową tablicę.

Maj 2014

Zapraszam na relację z odpustu w parafii stupskiej [tak silnie jej historia spleciona jest z parafią żmijewską] z 26 kwietnia i odczyty Panów: dra Kazimierza Pacuskiego oraz Adama A. Pszczółkowskiego ze Związku Szlachty Polskiej, dotyczące średniowiecznego Mazowsza: ówczesnego kościoła i rycerstwa, a następnie szlachty Ziemi Zawkrzeńskiej ...

Październik 2014 roku

Rozpocząłem ostatni etap związany z wydaniem "Historii Naszych Rodów od XVIII wieku" mojego autorstwa. Tekst książki i projekt okładki został przekazany do drukarni, a po roboczym wydruku, poddany ostatnim korektom [oj! ale czy wszystkie "chochliki" wyłapałem?].

6 listopada 2014

Dzisiaj, po blisko miesięcznym oczekiwaniu, otrzymałem z Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Mławie kopię aktu zgonu Stanisława Żmijewskiego dicti Kuc (s. Wawrzyńca). Do tej pory nie znałem daty, ani miejsca jego zgonu. Po ślubie z Moniką z Garlińskich [wdową po Wojciechu Olszewskim] opuścił teren parafii żmijewskiej. Zmarł 25 marca 1860 roku w Leśniewie Górnym [parafia łysakowska]. Akt ten jest ważnym dokumentem, bowiem wnosi informację odnośnie ojca zmarłego. Według świadków był nim Andrzej [?]. Można domniemywać, że chodzi o Andrzeja Żmijewskiego z Pąk, u którego mógł wychowywać się Stanisław [jak i jego rodzeństwo?] po śmierci biologicznych rodziców, tj. Wawrzyńca i Małgorzaty [patrz Korzybie].

27 listopada 2014

Absolutny hit onomastyczny !

Fragment treści dokumentu pochodzącego z 1472 roku, potwierdzający (u)kształtowanie się nazwiska Sz(Ż)mijewskich już w drugiej połowie XV wieku (!) oraz ich przynależność do prastarego rodu Boleściców!

 

Powyższy dokument potwierdza prawo szlachetnego Jakuba Żmijewskiego h. Bolesta [dziedzica Kurp i Żmijewa- Mancz] do przywileju rodowego [nadanie prawa nieodpowiedniego] z 1408 roku nadanego Boleścicom przez Księcia Mazowieckiego Siemowita IV. Dokument oblatowany w aktach ostrołęckich. Pochodzi z "Wypisów z ksiąg ziemskich i grodzkich podlaskich i mazowieckich (tzw. Kapicjana) z XV - XVIII wieku" [Archiwum Narodowe w Krakowie].

 

[autor: dotychczas, jako pierwszy wzmiankowany z nazwiskiem Żmijewski, był mi znany Wojciech ze Żmijewa h. Jastrzębiec (chodzi oczywiście o Bolestę) potwierdzony w dokumentach z 1552 roku, o którym pisze W.Wittyng, "Nieznana szlachta polska i jej herby"].

Kilka dni później dotarłem do zapisu jeszcze starszego dokumentu, pochodzącego z 5 stycznia 1468 roku, a również wymieniającego ww. nob. Jakuba [Zmygewsky] Żmijewskiego!

Dokument pochodzi ze średniowiecznych ostrołeckich ksiąg sądowych, który przytacza  Adam Wolff w "Mazowieckich zapiskach herbowych z XV-XVI wieku".

Po następnych dwóch dniach odnalazłem dokument, który o kolejne lata w przeszłość przesuwa granicę u(k)ształtowania naszego nazwiska! W dokumencie z 1454 roku [poniżej] występuje Daćbog(ins) S(Ż)miyewski ze S(Ż)miyewa.

Fragment Metryki Księstwa Mazowieckiego 4, k. 18.
Fragment Metryki Księstwa Mazowieckiego 4, k. 18.

5 grudnia 2014

Premiera, chyba pierwszej w historii, książki traktującej [między innymi] o Żmijewskich  wywodzących się ze Żmijewa ?!

Dzisiaj mija 81 rocznica urodzin  mojego Ojca (+), to znakomita okazja aby właśnie teraz rozpocząć oficjalną dystrybujcę książki "Historia naszych rodów od XVIII wieku". To zapis blisko 300-letniej historii moich przodków - Żmijewskich dicti Kuc.